Noslēdzošais posms pēc elektroinstalācijas, cauruļu un komunikāciju nomaiņas ir sienu un griestu aprīkošana. Darbu secību nosaka atkarībā no materiāla. Ja tiek plānota griestu krāsošana vai aplīmēšana ar tapetēm, šos darbus izpilda vispirms. Ja saimnieki vēlas iestieptos vai uzkarināmos griestus, secībai nav nozīmes.
Lai kā mūsdienu dekoratīvo materiālu ražotāji censtos samazināt patērētāju interesi par tapetēm, viņiem tas neizdodas. Šobrīd tapetes atkal ir modē. Šis materiāls klientus piesaista ar
Atkarībā no pamata materiāla un pārklājuma tapetes mēdz būt:
Pēc ārējā izskata tapetes atšķiras ar
Tapetes atšķiras ar toni, zīmējuma veidu, tā atkārtošanos, krāsu, rakstu. Ir arī krāsojamās tapetes. Izvēloties tapetes, jāņem vērā to īpašības, priekšrocības un trūkumi.
Patērētāji izvēlas tapetes atkarībā no paredzētās izmantošanas vietas un cenas. Vasarnīcai, pieliekamajam, īrētam dzīvoklim un citām telpām derēs parastas papīra tapetes. Tas ir lētākais materiāls, kam ir savas priekšrocības, tostarp ekoloģiskums, gaisa caurlaidība. Tāds audekls labi „maskē” nelīdzenumus. Tapetes atšķiras ar plašu apdrukas izvēli un mēdz būt vienslāņa (simplekss) un divslāņu (duplekss). Zīmējums var būt uzklāts tipogrāfiski vai manuālā drukā (ekstra klases tapetes). Pārklājot tapetes ar īpašu grunti, tām piešķir spīdumu un izturību pret izbalēšanu. Papīra tapetes mēdz būt gan gludas, gan ar reljefa virsmu, krāsainas, vienkrāsas un baltas. Tās līmē uz sienām, griestiem, kokskaidu platēm, kokšķiedras platēm, finiera, ģipškartona.
Papīra tapešu trūkumi ir to zemā izturība (īpaši līmēšanas laikā) un zema mitrumizturība.
FLIZELĪNA TAPETES
Flizelīna tapetēs apvienotas dabīgas un ķīmiskās šķiedras. Sākotnēji materiālu no celulozes un poliestera izmantoja šūšanas industrijā, taču ar laiku sāka izmantot arī sienu apdarē. Flizelīna tapetes atšķir
Flizelīna tapetes nedrīkst mazgāt no virspuses, gaišas tapetes prasa labu sienu sagatavošanu, lai tai nebūtu kontrastējošu plankumu. Sienai ar tumšiem plankumiem nepieciešama papildu gruntēšana.
Vinila tapetēs ir divas kārtas – polivinilhlorīda un papīra vai flizelīna pamats. Vinila tapešu veidi:
Vinila tapetēm piemīt neierasts skaistums un daudzveidīgums. Tās atšķiras ar
Par vinila tapešu trūkumu uzskata to nedrošumu. Par to ir daudz atšķirīgu viedokļu. Kvalitatīvu vinila tapešu ražotāji tās aizstāv, norādot uz nezināmo ražotāju zemākas šķiras audekla slikto kvalitāti. Valda uzskats, ka zemas kvalitātes ķīmiskais materiāls savienojumā ar parasto līmi var izdalīt formaldehīdu. Efektīvām vinila tapetēm izvirza vēl vienu pretenziju – gaisa necaurlaidība. Smagnējs vinils cieši pārklāj sienu, veido mitru vidi un liedz sienai iespēju elpot. Tiek uzskatīts, ka šāda vide veicina kaitīgo mikroorganismu un sēnīšu vairošanos. Problēmas risinājums var būt vinila tapetes ar flizelīna pamatni. Tām ir mazāks svars, tās ir ērtas remonta laikā, jo līme jāuzklāj uz sienas, nevis uz ruļļa. Vēl viens vinila tapešu trūkums ir to dārdzība. Ja salīdzina tapešu izskatu, ekspluatācijas ilgmūžību un citas īpašības, vinila tapetes tiek atzītas par vienām no iecienītākajām.
Stiklšķiedras tapetes parādījās salīdzinoši nesen. Tās izgatavo no īpašas stikla šķiedras. Šāda audekla ražošanai izmanto kvarca smiltis, dolomītu, sodu, kaļķakmeni. No šāda materiāla izgatavotas tapetes ir hipoalerģiskas un drošas. Tās līmē pie virsmas ar īpašu izturīgu līmi. Tapetēm ir dažāds pinums – lūku, rombs, parkets, žakarda, skuju pinums. Vairumā gadījumu šādu audeklu izmanto krāsošanai.
Priekšrocības:
Trūkumi:
Šie segumi sastāv no diviem slāņiem – papīra vai flizelīna un tekstila materiāla. Auduma tapetes – izsmalcināts apdares veids, kur apdares materiāls ir viskoze, linu audums, zīds. Tapetes atšķiras ar krāsu daudzveidīgumu, faktūru vai raksta savdabīgumu, vientoņa izpildījums.
Priekšrocības:
Trūkumi:
Tekstila tapetēm nepieciešama saudzīga izturēšanās, līmēšanai nepieciešamas noteiktas iemaņas. Mūsu speciālisti sienas ar auduma tapetēm aplīmē rūpīgi un saudzīgi.
Šāda veida tapetes parādījās nosacīti nesen. Sienas pārklājumu veido, uz neaustas pamatnes uzklājot kvarca smiltis. Izmantojot dažādas smilšu krāsas, veidojas unikāls segums no dabīgajiem materiāliem.
Priekšrocības:
Trūkumi:
Dzīvojamajās telpās bez paaugstināta mitruma līmeņa var līmēt flizelīna, stiklšķiedras tapetes. Tās ir ekoloģiskas un izturīgas, viegli pārkrāsojamas. Guļamistabai piemērotas tekstila, flizelīna, papīra tapetes. Vinila tapetes labāk neizvēlēties, jo tām ir slikta gaisa caurlaidība un var būt specifiska smarža. Vinila audekls vislabāk piemērots vannas istabai. Biroja telpām un kabinetiem derēs kvarca tapetes. Šķidrās tapetes vai dekoratīvais apmetums piemērots sienām zālē, gaitenī, virtuvē.
Mūsu speciālisti palīdzēs īstenot jebkuru griestu konstrukcijas ierīkošanu. Griestus var noformēt
APMESTI GRIESTI
Šāds noformējums uzskatāms par klasisku. Tā izpildei būs nepieciešama rūpīga špaktelēšana un izlīdzināšana. Šādam noformējumam nepieciešama vairāku špakteles slāņu uzklāšana. Mūsu meistari izveidos gludus un skaistus griestus.
Griestu aplīmēšana ar tapetēm – diezgan izplatīts telpu noformēšanas paņēmiens. Uzņēmuma speciālisti sagatavos virsmu un uzlīmēs jebkāda veida tapetes. Pārklājums ar laiku neatslāņosies, nenolobīsies.
Griesti no ģipškartona plātnēm – ideāls noformējums telpām ar augstiem griestiem. Tā sauktajos Hruščova tipa dzīvokļos, privātmājās ar daudzlīmeņu konstrukcijām var izveidot unikālu dizainu. Standarta dzīvokļos montē vienlīmeņa ģipškartona griestus, kas atņem telpai 10–12 cm augstuma. Tā kā ģipškartonu var aplīmēt vai nokrāsot, iespējams izveidot ideāli gludu virsmu.
Šobrīd popularitātes kalngalā ir iestieptie griesti. Tie atšķiras ar ilgmūžību, praktiskumu, dizainu. Iestieptie griesti derēs jebkurai istabai, tie atšķiras ar
IESTIEPTO GRIESTU MONTĀŽA
Neatkarīgi no izvēlēta materiāla iestieptos griestu montē uz īpašiem profiliem, kurus piestiprina pa telpas perimetru. Ietvarlīstē ievieto audeklu un piestiprina bez sildīšanas (auduma griestiem). PVH griestu montāžu veic, sildot, izstiepjot griestus ar īpašiem „siltuma lielgabaliem”.
Iestieptos PVH griestus gatavo no plānas polivinilhlorīda plēves. Tā paaugstinātā temperatūrā no +60 līdz +70 grādiem spēj izstiepties, atdziestot – nedaudz sarauties. Šī spēja un remonta tehnoloģiskums ļauj izveidot ideāli gludu virsmu ar daudzām priekšrocībām:
skaistums un faktūru daudzveidība (matēta, glancēta, katūns, satīns);
Iestiepto griestu trūkums var būt to zemā izturība. PVH materiālu var nejauši caurdurt ar asu priekšmetu – ar šķērēm, uzgriezni. Par šampanieša korķis var „ievainot” PVH griestus. Par trūkumu uzskata arī pilnīgu audekla hermētiskumu. Šī īpašība neļauj griestiem „elpot”, bet vienlaikus tā nelaidīs cauri ūdeni, ja augšējos stāvos dzīvojošie kaimiņi aizmirsīs aizgriezt ūdens krānu. Jauniem PVH griestiem var būt specifiska smarža, kas ar laiku izgaro.
Auduma griesti ir variants cilvēkiem ar neierobežotiem līdzekļiem. Dārgs materiāls ar vairākām priekšrocībām:
Auduma griestus nedrīkst mazgāt, tāpat kā PVH griestus. Arī mitrumizturība ir zemāka. Krāsu palete – diezgan šaura.
Atsevišķām telpām (sanitārais mezgls, gaitenis, balkons, lodžija, virtuve) būs piemēroti PVH paneļu griesti. Šāds segums ne vien estētiski izskatās, bet ir viegls kopšanā. Priekšrocības:
PVH paneļu griestu trūkums ir to trauslums.
Kad sienu virsmu grūti izlabot ar apmetumu, var uzstādīt ģipškartona plātnes. Šāda montāža nedaudz samazinās platību, taču uzlabos sienu stāvokli, palielinās skaņas izolāciju, sniegs papildu siltuma izolāciju. Saduras vietas starp paneļiem aplīmē ar lenti un aizšpaktelē.
Daudzās jaunbūvēs nav telpu sadalījuma. To izveido paši iedzīvotāji, uzstādot konstrukcijas no ģipškartona, putubetona, gāzbetona, ķieģeļiem.
Starptelpu sienām izmanto putublokus ar minimālu biezumu. Tie ir izturīgāki nekā ģipškartons un lētāki nekā ķieģeļi. Putubetons ir viegli sagriežams. Izmantot spundētus putubetona blokus, var ietaupīt – nepieciešams mazāk līmes. Taču šim materiālam piemīt paaugstināts trauslums, drupanība. Tajā būs problemātiski izveidot caurumu, lai piekārtu plauktiņu. Tam paredzēti īpašie putubetona stiprinājumi ar distancelementiem, kas labi nostiprinās nestabilajā porainajā struktūrā. Uz putubetona sienām nav ieteicams karināt smagas konstrukcijas. Piemēram, putubetona sienas nederēs smagu virtuves skapīšu uzstādīšanai.
Starpsienas no ķieģeļiem ir darbietilpīga un dārga klasika, kas mūsdienu daudzdzīvokļu celtniecībā zaudējusi aktualitāti. Ņemot vērā ķieģeļa svaru un cenu, cementa nepieciešamību, labāk izvēlēties citus materiālus starptelpu sienu vai dekoratīvo sienu izveidei.
Pēdējā laikā populāras ir ģipškartona starpsienas. Tās uzstāda pēc izlīdzinošās kārtas izžūšanas, citādi ģipškartons var uzsūkt mitrumu, uzpūsties un atslāņoties.
Ģipškartons ir noteikta biezuma loksnes, kas veidotas no ģipša ar pildvielām un kartona. Vidu veido ģipša pamats, augšējos slāņus – kartons. Ģipsis ir dabīgs minerāls, kam piemīt daudz pozitīvu īpašību. Kartons piešķir loksnei paaugstinātu izturību un gludu virsmu.
Atkarībā no ražošanas tehnoloģijas, ģipškartons mēdz būt:
Dažos celtniecības ģipšu plātņu veidos apvienotas vairākas ģipškartona īpašības.
Ģipškartona plātņu priekšrocības
Ģipškartona loksnēm nav izteiktas smaržas, tās atšķiras ar
No ģipškartona var izgriezt jebkādas formas, lodziņus. Uzstādot ģipškartona starpsienas, bieži izmanto divas ģipškartona loksnes ar starpslāni no akmens vates. Tas paaugstina skaņas izolāciju, un siena ir tikpat bieza kā ķieģeļu siena.
Viena no ģipškartona plātņu priekšrocībām ir dažādas to apdares iespējas. Virsmai labi piemērotas tekstila un papīra tapetes, stikla tapetes, reljefa krāsojums, apmetums, keramiskās flīzes, dekoratīvie paneļi.